Czy w przypadku zaobserwowania złego stanu technicznego grobli i mnichów użytkownik stawów może dokonać stopniowego zrzutu wody w ilości niezbędnej do dokonania oględzin oraz wykonania koniecznych remontów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 13 listopada 2017 r.

PYTANIE

Zakład użytkuje stawy rybne zgodnie z uzyskanym pozwoleniem wodnoprawnym, w którym znajduje się zapis określający częstotliwość wymiany wody w poszczególnych stawach, w tym w jednym z nich raz na 10 lat. Stawy położone są w obszarze Natura 2000 i częstotliwość spuszczania z nich wody oraz ich napełniania została zapisana zgodnie z ustaleniami zawartymi w postanowieniu RDOŚ uzgadniającym oddziaływania przedsięwzięcia na ww. obszar. Stawy napełniane są wodą z rzeki przy pomocy jazu i wody wykorzystane do hodowli ryb, które nie są ściekami, odprowadzane są z nich do rzeki.

Czy w przypadku zaobserwowania złego stanu technicznego grobli i mnichów użytkownik stawów może dokonać stopniowego zrzutu wody ze stawów (poza częstotliwością wskazaną w pozwoleniu wodnoprawnym) w ilości niezbędnej do dokonania oględzin powstałych szkód oraz do poziomu wody umożliwiającego wykonanie koniecznych remontów, aby nie doszło do przerwania grobli i niekontrolowanego zrzutu wody, która mogłaby częściowo zalać niżej położoną miejscowość?

Czy takie działania użytkownika stawów mieszczą się w zakresie regulacji zawartej w art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. i czy na ich przeprowadzenie wymagane jest uprzednie uzyskanie regulacji prawnej?

Jeśli tak, to jaka decyzja powinna zostać wydana w opisanym przypadku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX