Czy w przypadku zainstalowania urządzeń wywarzających energię z różnych odnawialnych źródeł, dla każdego z nich moc może wynosić do 100kW?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Ustawa z 6.08.2010 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła do ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1945) – dalej u.p.z.p. art. 10 ust. 2a oraz art. 15 ust. 3 pkt 3a u.p.z.p. W myśl tych przepisów, jeżeli na obszarze gminy przewiduje się wyznaczenie obszarów, na których rozmieszczone będą urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW, a także ich stref ochronnych związanych z ograniczeniami w zabudowie oraz zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu, w studium ustala się ich rozmieszczenie, natomiast granice powyższych terenów, jeżeli są przewidziane w studium, określa się w planie miejscowym.

Czy ograniczenie mocy do 100kW dotyczy łącznej mocy wszystkich urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł, które zostaną zainstalowane na jednej działce budowlanej na potrzeby zasilania jednego obiektu budowlanego?

Czy też w przypadku zainstalowania urządzeń wywarzających energię z różnych odnawialnych źródeł (np. panele fotowoltaniczne, pompy ciepła), dla każdego z nich moc może wynosić do 100kW?

Jeśli moc 100kW należy liczyć odrębnie dla każdego rodzaju OZE, to czy w sporządzanym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obejmującym obszar, dla którego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje obszarów, o których mowa w art. 10 ust. 2a u.p.z.p., można umieścić zapis, wprost określający dopuszczenie lokalizowania urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł o mocy do 100 kW dla każdego ze źródeł, w celu zaspokojenia potrzeb w zakresie zaopatrzenia w energię obiektów budowlanych?

Rozwiązanie takie znacznie ułatwiłoby w przyszłości interpretację przepisów planu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX