Czy w przypadku wystawiania paragonów dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej firma może stosować dotychczasowe sposoby ewidencji sprzedaży?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 4 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy po 01-01-2020 r., po wejściu w życie przepisów ustawy o VAT dot. wystawiania faktur VAT do paragonów tj. ograniczenia wystawiania faktur VAT do paragonów bez NIP dla osób prowadzących działalność gospodarczą możemy stosować dotychczasowe zasady, które przedstawiamy poniżej?

Pytanie dotyczy wystawiania paragonów dla konsumentów, tj. osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Obecnie, niezależnie od tego czy konsument żąda wystawienia faktury, do każdego paragonu wystawiana jest tzw. faktura fiskalna. Faktura zawiera wszystkie dane jak faktura VAT tylko oczywiście nie zawiera numeru NIP. Konsument otrzymuje oryginał takiej faktury, a do kopii pozostającej u nas dopinany jest paragon fiskalny. W Jednolitym Pliku Kontrolnym, przesyłanym do Ministerstwa Finansów, takie faktury figurują w polu nr VAT z adnotacją BRAK. Taki sposób ułatwia nam ewidencję sprzedaży w powiązaniu z systemem ERP. W sytuacji gdybyśmy wydawali konsumentom paragony, a klient po pewnym czasie zażądał wystawienia faktury, system ERP wymaga korekty paragonu na minus a dopiero wystawieniu faktury. Kasy fiskalne, u nas drukarka fiskalna, nie dopuszczają korekty in minus. Dlatego zasady stosowane obecnie ułatwiają nam sprawę.

Czy po 01-01-2020 mogą być stosowane dotychczasowe sposoby ewidencji sprzedaży konsumentom?

Wg nas tak, ponieważ zmiany w art. 106b ust. 5 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174) dotyczą dokumentowania,wystawiania faktur VAT, podatnikom podatku VAT,  tj. osób prowadzących działalność gospodarczą. Faktura dla konsumenta nie zawiera numeru NIP, co jest zgodne z ogólną zasadą wystawiania faktur VAT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX