Czy w przypadku wyodrębniania z odpadów elementów, które mogą zostać bezpośrednio wykorzystane, zachodzi proces utraty statusu odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 28 stycznia 2022 r.

PYTANIE

Przedsiębiorca zbierający odpady złomu metali złożył wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów poprzez wyodrębnienie z odpadów elementów, które mogą zostać bezpośrednio wykorzystane - takich jak kątowniki, płaskowniki, rury, pręty itp. W procesie będzie wykorzystywać ręczne narzędzia do cięcia, palniki, nożyce. Działalność zakwalifikowano jako przetwarzanie poza instalacjami i urządzeniami w procesach R4 i R12. Wnioskodawca nie traktuje działalności jako części zbierania, lecz jako przetwarzanie, gdyż uznał, że powstają odpady z grupy 19 10 (odpady z rozdrabniania odpadów) oraz 19 12 (odpady z obróbki ręcznej). Wyodrębnione elementy wnioskodawca chce przekazywać odbiorcom fizycznym i prawnym jako gotowe do użycia "surowce wtórne".

Czy w powyższym przypadku zachodzi proces utraty statusu odpadów, o którym mowa w art. 14 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 779) – dalej u.o.?

Dodać należy, że wnioskodawca nie wskazał we wniosku wymogów art. 42 ust. 2 pkt 6a u.o.

Jakie warunki utraty statusu odpadów powinny zostać wskazane w zezwoleniu dla tego typu odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX