Czy w przypadku wyników wyższych niż dopuszczona wartość można odjąć niepewność pomiarową i dla tak uzyskanego wyniku końcowego można uznać, że grunt spełnia wymagania zgodne z rozporządzeniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 17 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W ramach rekultywacji składowiska podmiot prowadzi badania jakości gruntu zrekultywowanej części. Wyniki te odniesione są do wartości z rozporządzenia Ministra Środowiska z 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz.U. z 2016 r. poz. 1395) – dalej r.s.p.o.z. do gruntów z grupy gruntów I "tereny sportu i rekreacji" (z uwagi na docelową funkcję terenu wpisaną do MPZP).

Czy w uzyskanych wynikach jakości gruntu (np. dla zawartości sumy węglowodorów wynoszących 1,1 mg/kg s.m.) przy przeprowadzeniu oceny zgodności można uwzględniać niepewność pomiarową podaną w sprawozdaniu (+/-0,6) – a konkretnie: czy w przypadku wyników wyższych niż dopuszczona wartość (dopuszczalna wartość dla sumy węglowodorów wynosi 1 mg/kg s.m.) można odjąć niepewność pomiarową i dla tak uzyskanego wyniku końcowego (1,1 – 0,6 = 0,5 mg/kg s.m.) można uznać, że grunt spełnia wymagania zgodne z rozporządzeniem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX