Czy w przypadku wprowadzenia paragonów w miejsce faktur imiennych, podatnik w dalszym ciągu może korzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestracji takiej sprzedaży na urządzeniu fiskalnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 6 września 2018 r.

PYTANIE

Podatnik prowadzi sprzedaż internetową (KPiR, VAT). Korzysta ze zwolnienia rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej z uwagi na sprzedaż internetową - podatnik do każdej sprzedaży wystawia fakturę z imieniem i nazwiskiem/nazwą firmy a płatności wpływają na rachunek bankowy. Podatnik miewa czasami kłopoty z wystawianiem i wysyłaniem faktur imiennych i zamówionych towarów (klienci prywatni) podając na fakturach imię i nazwisko a np. w liście spedycyjnym inne dane - czasami nabywca prosi o wypisanie faktury na inne dane aniżeli dane z adresu dostawy. Wyjściem z tej sytuacji byłoby wystawiać dokument o nazwie "paragon" - nie jest paragon w sensie stricte, gdyż drukuje go program komputerowy a nie urządzenie fiskalne. W tym dokumencie podatnik może podać nr transakcji, po którym można zidentyfikować nabywcę, i nie musi podawać pełnych danych nabywcy. Wtedy kłopoty z dostawą nie będą występować, gdyż nie będzie różnych danych w dokumencie sprzedaży i dokumencie dostawy. Przelew za paragon wpływałby na rachunek podatnika (tak jak wcześniej).

Czy w takim przypadku (wprowadzenie paragonów w miejsce faktur imiennych) podatnik w dalszym ciągu może korzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestracji takiej sprzedaży na urządzeniu fiskalnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX