Czy w przypadku wprowadzania ścieków biologicznie rozkładalnych do ziemi przez prowadzącego instalację do obróbki i przetwórstwa mleka posiadane przez zakład pozwolenie zintegrowane należy dostosować do wymagań wskazanych w BAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 29 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku wprowadzania ścieków biologicznie rozkładalnych do ziemi przez prowadzącego instalację do obróbki i przetwórstwa mleka, posiadane przez zakład pozwolenie zintegrowane należy dostosować do wymagań wskazanych w BAT: 2, 3, 4, 11 i 12 [w Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2019/2031 z dnia 12 listopada 2019 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przemysłu spożywczego, produkcji napojów i mleczarskiego zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE, gdyż w BAT-ach wymienionych wyżej wskazuje się emisję do wody, nie do ziemi]?.

Jeżeli miałyby zastosowanie, to czy w ramach monitorowania, o którym mowa w BAT 4, zakład jest zobligowany do zapewnienia wykonania pomiarów wielkości emisji, w tym pobieranie próbek przez jednostki, o których mowa w art. 147a ust. 1 ustawy z 27.04.2001 r. – Prawo ochrony środowiska – mleczarnia posiada wyłącznie system zarządzania jakością ISO 9001?

Zakład mleczarski w pozwoleniu zintegrowanym nie posiadał ustalonej normy jakościowej ścieków dotyczącej chlorków. Czy w związku z wejściem w życie ww. konkluzji BAT Starosta oceniając zgodność warunków korzystania ze środowiska z warunkami określonymi w konkluzjach powinien wskazać na nie spełnienie BAT w zakresie monitorowania emisji chlorków do ziemi? Czy w ściekach z przemysłu mleczarskiego powinny być obligatoryjnie monitorowane chlorki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX