Czy w przypadku użytkowania wieczystego wystarczy do wniosku załączyć aktualny pełny wypis z rejestru gruntów pokazujący właściciela i użytkownika wieczystego wraz z danymi w zakresie wpisu do księgi wieczystej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nieć Anna
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor jest w trakcie przygotowania zmiany dwóch zezwoleń na zbieranie odpadów, w tym niebezpiecznych oraz komunalnych. Jeden z terenów, na którym prowadzi działalność w zakresie zbierania odpadów jest użytkowany przez niego na zasadzie poddzierżawy, a dla drugiego terenu jest użytkownikiem wieczystym.

Zgodnie z wymogami art. 41b ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o. w przypadku użytkowania wieczystego wystarczy do wniosku załączyć aktualny pełny wypis z rejestru gruntów pokazujący właściciela i użytkownika wieczystego wraz z danymi w zakresie wpisu do księgi wieczystej, czy też należy przedłożyć umowę o użytkowanie wieczyste w formie aktu notarialnego wraz z oświadczeniem, w formie aktu notarialnego, o którym mowa w art. 41b ust. 2 u.o., w którym wskazuje masę i rodzaje odpadów, które mogą być zbierane w okresie roku na nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wraz z oświadczeniem o świadomości odpowiedzialności solidarnej, o którym mowa w art. 41b ust. 4 u.o.?

Jednocześnie czy umowa o użytkowanie wieczyste również powinna zostać uzupełniona o wskazanie masy i rodzajów odpadów, które mogą być zbierane w okresie roku na nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania?

Natomiast w drugim przypadku czy do wniosku o zmianę ww. zezwolenia należy załączyć dokumenty, o których mowa w art. 41b ust. 3 i 4 u.o. tj. zmienioną / nową umowę poddzierżawy przygotowaną w formie aktu notarialnego wraz ze wskazaniem masy i rodzajów odpadów, które mogą być zbierane w okresie roku na tej nieruchomości oraz zawierającej oświadczenie dot. świadomości odpowiedzialności solidarnej?

Czy w przypadku poddzierżawy dokumenty jw. będą wystarczające, czy też należy przygotować dodatkowo oświadczenie, o którym mowa w art. 41b ust. 2 oraz przedłożyć również ww. załączniki (art. 41b ust. 3 i 4 u.o.) odnoszące się do umowy pomiędzy dzierżawcą a właścicielem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX