Czy w przypadku uiszczenia kwoty wyższej niż wynika to z DRA, można mówić o zapłacie składek na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kica Jolanta
Odpowiedzi udzielono: 7 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik stosujący opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli przez cały poprzedni rok kalendarzowy prowadził działalność gospodarczą, ma możliwość wyboru jednej spośród dwóch metod ustalania miesięcznej składki zdrowotnej. Pierwsza, podstawowa, określona jest w przepisach art. 81 ust. 2e i następnych ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Druga, uproszczona, uregulowana jest w przepisach art. 81 ust. 2h i kolejnych ww. ustawy. Podatnik opłaca wyższą składkę zdrowotną niż wykazuje miesięcznie w DRA, gdyż zakłada, że osiągnie przychody powyżej 300 tysięcy zł, więc płaci najwyższą składkę zdrowotną, tj. 1007,81 zł. Składki opłacane są jedną wpłatą na nadany płatnikowi indywidualny numer rachunku składkowego NRS. Nie ma oddzielnych wpłat na ubezpieczenie zdrowotne. ZUS po pokryciu kwot wynikających z DRA nadpłatę przekazuje nie tylko na nadwyżkę ubezpieczenia zdrowotnego, lecz proporcjonalnie na nadwyżkę wszystkich ubezpieczeń i funduszy. Z art. 11 ust. 1a i 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że przychody osiągnięte z działalności gospodarczej mogą być pomniejszone o 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconych w roku podatkowym na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czy w przypadku uiszczenia kwoty wyższej niż wynika to z DRA, można mówić o zapłacie składek na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i w konsekwencji czy można pomniejszyć przychód o 50% całej nadpłaty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX