Czy w przypadku udokumentowania nieściągalności wierzytelności zakończeniem podstępowania upadłościowego, spółka może rozpoznać koszt uzyskania przychodów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kiedy odpis aktualizujący należności jest kosztem uzyskania przychodów?

Spółka utworzyła odpis aktualizujący na przeterminowane należności w 2018 r. - ogłoszona upadłość. odpis zaksięgowano w nKUP. W 2022 r. zakończona upadłość w monitorze sadowym wpis - zakończenie postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. nasza Spółka nic nie odzyskała. w tej sytuacji chcemy wyksięgować należności i rozwiązać odpis. Wyksięgowane należności w kwocie netto stają się kosztem uzyskania - a rozwiązany odpis aktualizujący nie jest przychodem podatkowym.

Czy jest to prawidłowe działanie?

W jakiej sytuacji już sam odpis aktualizujący może być kosztem uzyskania przychodów, czy w momencie samego ogłoszenia upadłości przez syndyka jest podstawa do utworzenia odpisu aktualizującego w koszty uzyskania przychodów?

Kiedy można uznać że nieściągalność wierzytelności jest uprawdopodobniona?

Jeżeli mamy wyrok sądowy, wyrok prawomocny, to można taką wierzytelność uznać za nieściągalną już w momencie tworzenia odpisu aktualizującego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX