Czy w przypadku tymczasowej przebudowy rowów przydrożnych w pasie drogowym konieczne jest uzyskanie zgody wodnoprawnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku tymczasowej przebudowy rowów przydrożnych w pasie drogowym konieczne jest uzyskanie zgody wodnoprawnej?

Planowana jest inwestycja w różnych lokalizacjach, gdzie z powodu zastosowania transportu ponadnormatywnego konieczne jest wykonanie zjazdów z dróg publicznych, gdzie często w pasie drogowym znajdują się rowy przydrożne. Najczęściej rowy są typowe - ziemne, z porostem traw, lub w sporadycznych przypadkach ubezpieczone płytami ażurowymi. Aby zapewnić dojazd na stałe do obiektów, planowane jest wykonanie zjazdów z przepustami o długości do 10 m, co można wykonać na zgłoszenie wodnoprawne. Natomiast na czas budowy obiektów głównych, wynoszący około pół roku konieczne jest wykonanie zjazdów o dużo większej szerokości (nawet do 100 m). Po zakończeniu budowy zjazdy są rozbierane, a teren z rowami przywracany jest do stanu pierwotnego.

Czy zatem na ten krótki czas, gdzie konieczne jest wykonanie zjazdów na czas budowy, wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na przebudowę rowu przydrożnego na rurociąg kanalizacyjny, gdy za około pół roku konieczne będzie jego rozebranie (likwidację, która znowu wymaga pozwolenia wodnoprawnego)?

Wykonany rurociąg tymczasowy ma za zadanie zapewnienie właściwego odpływu wód i jedynie zastępuje tymczasowo pierwotną funkcję rowu przydrożnego. W niektórych zarządach zlewni wydawanie pozwolenia trwa ponad 9 miesięcy.

Czy może w takim przypadku możliwe jest uzyskanie zgłoszenia wodnoprawnego opisanego w art. 394 ust. 1 pkt 11 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. - przebudowa lub odbudowa urządzeń odwadniających zlokalizowanych w pasie drogowym dróg publicznych?

Czy może w ogóle nie jest wymagane uzyskanie ani zgłoszenia ani pozwolenia wodnoprawnego na taki tymczasowy stan?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX