Czy w przypadku śródleśnego zbiornika wodnego zasilanego wodami powierzchniowymi usytuowanego poza rzeką, mamy do czynienia z retencjonowaniem wód powierzchniowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 30 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku śródleśnego zbiornika wodnego zasilanego wodami powierzchniowymi usytuowanego poza rzeką, mamy do czynienia z retencjonowaniem wód powierzchniowych, o którym mowa w art. 35 ust. 3 pkt 2 ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624) – dalej pr. wod., wymagającym uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Do naszego Zarządu Zlewni wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na:

1) pobór śródlądowych wód powierzchniowych z rzeki (raz na pięć lat, w okresie zwiększonych przepływów w rzece) do napełniania śródleśnego zbiornika wodnego (usytuowanego poza rzeką), za pomocą doprowadzalnika (rowu doprowadzającego),

2) retencjonowanie śródlądowych wód powierzchniowych rzeki w śródleśnym zbiorniku wodnym przez okres całego roku,

3) odprowadzanie wód ze śródleśnego zbiornika wodnego do rowu melioracyjnego (raz na pięć lat),

4) przebudowę rowu polegającą na wykonaniu budowli (budowli spustowej - zastawki) utrzymującej stały poziom wody w śródleśnym zbiorniku wodnym.

Z operatu wodnoprawnego wynika, że celem zamierzonego korzystania z wód jest przywrócenie pełnej zdolności retencyjnej istniejącego śródleśnego zbiornika wodnego w Leśnictwie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX