Czy w przypadku rezygnacji z lokalu i zwrotu tylko części opłaty rezerwacyjnej wpłaconej przez klienta spółka deweloperska powinna opodatkować VAT pozostałą część opłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2018 r.

PYTANIE

Podmiot X jest spółka deweloperską. Z każdym klientem podmiot X podpisuje umowę rezerwacyjną na określoną kwotę, która do czasu zawarcia umowy przedwstępnej/deweloperskiej nie podlega opodatkowaniu VAT. W momencie zawarcia umowy przedwstępnej/deweloperskiej cała opłata rezerwacyjna zostaje zaliczona na poczet ceny obiektu co dokumentowane jest wystawieniem faktury zaliczkowej. Umowa rezerwacyjna dotyczy zabezpieczenia każdej ze stron na wypadek rezygnacji.

Zdarza się, że klient rezygnuje z zamówionego lokalu przed podpisaniem umowy przedwstępnej/deweloperskiej i na mocy porozumienia stron ustalone zostaje że spółka zwróci jedynie 50% opłaty rezerwacyjnej, a pozostałe 50% zatrzyma jako wynagrodzenia za okres rezerwacji.

Czy w takiej sytuacji transakcja ta podlega ustawie VAT i podmiot X musi wystawić fakturę na 50% wartości opłaty rezerwacyjnej czy nie podlega VAT i stanowi rodzaj kary za wypowiedzenie umowy?

Czy w sytuacji, w której klient podpisał już umowę przedwstępną/deweloperską i opłata rezerwacyjna zgodnie z umową została zaliczona na poczet ceny (wystawiono fakturę zaliczkową ze stawką 8% VAT) to w przypadku rezygnacji klienta (przy założeniu, że podpisano porozumienie na mocy, którego podmiot X zwraca 50% wartość wpłaconych środków) prawidłowym jest postępowanie podmiotu X i skorygowanie faktury zaliczkowej o 50%?

Czy prawidłowym jest twierdzenie, że w momencie kiedy zaliczono opłatę rezerwacyjną na poczet ceny (umowa przedwstępna/deweloperska) ma to znamiona świadczenia opodatkowanego i wartość połowy opłaty rezerwacyjnej (na podstawie faktury zaliczkowej i korekty) powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX