Czy w przypadku realizacji inwestycji drogowej do usunięcia drzew które są wpisane do rejestru zabytków należy stosować ustawę o ochronie przyrody czy specustawę drogową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 28 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 83a ust. 1 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p. zezwolenie na usunięcie drzewa z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków - wojewódzki konserwator zabytków. Przepis art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – dalej u.z.r.i.d., stanowi jednak wyjątek od tej zasady i brzmi: "Do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, z wyjątkiem drzew i krzewów usuwanych z nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych".

Czy w przypadku realizacji inwestycji drogowej w oparciu o specustawę, jeżeli drzewa, które mają zostać w ramach inwestycji drogowej usunięte, nie rosną na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, jednakże same drzewa jako zieleń (aleja) są wpisane do rejestru zabytków, należy stosować ustawę o ochronie przyrody, czy specustawę drogową?

Czy sformułowanie "usuwanych z nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków" – oznacza jedynie przypadek, w którym sama nieruchomość znajduje się w rejestrze czy tez należy to interpretować rozszerzająco – czyli nieruchomości nie ma w rejestrze, ale same drzewa w nim się znajdują, to już implikuje konieczność uzyskiwania odrębnej zgody WKZ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX