Czy w przypadku przekazywania osadu ściekowego do rolniczego wykorzystania należy wykonywać badania ścieków dopływających do oczyszczalni, jeżeli nie jest to wymagane w pozwoleniu wodnoprawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 8 sierpnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku przekazywania osadu ściekowego do rolniczego wykorzystania należy wykonywać badania ścieków dopływających do oczyszczalni, jeżeli nie jest to wymagane w pozwoleniu wodnoprawnym?

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych – dalej r.s.s.s.w.d.w.d.z. pobierania próbek ścieków bytowych oraz ścieków komunalnych, wprowadzanych do wód lub do ziemi (...) dokonuje się:

1) w regularnych odstępach czasu w okresie roku;

2) stale w tym samym miejscu, w którym ścieki są wprowadzane do wód lub do ziemi, lub w innym miejscu reprezentatywnym dla jakości tych ścieków, a jeżeli z pozwolenia wodnoprawnego albo pozwolenia zintegrowanego wynika, że poboru próbek ścieków dokonuje się w miejscach, w których ścieki dopływają do oczyszczalni ścieków, również stale w tych samych miejscach.

Dodatkowo w § 5 ust. 3 r.s.s.s.w.d.w.d.z. określono, że jeśli w pozwoleniu wodnoprawnym na wprowadzanie ścieków bytowych albo ścieków komunalnych do wód lub do ziemi nie są określone minimalne procenty redukcji substancji zanieczyszczających, to pobieranie próbek ścieków dotyczy tylko ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi z oczyszczalni ścieków bytowych albo z oczyszczalni ścieków komunalnych.

Natomiast § 16 r.s.s.s.w.d.w.d.z. stanowi, iż ścieki mogą być przeznaczone do rolniczego wykorzystania, jeżeli:

1) BZT5 ścieków jest redukowane co najmniej o 20%, a zawartość zawiesiny ogólnej co najmniej o 50%; (...).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX