Czy w przypadku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, może on wystawić pracownikowi świadectwo pracy także za poprzednich pracodawców?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zawadzka-Filipczyk Paulina
Odpowiedzi udzielono: 1 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik był zatrudniony u pracodawcy A, na mocy art. 231 Kodeksu pracy został przeniesiony do pracodawcy B, następnie C i ostatecznie do pracodawcy D. Pracownik ten jest nadal zatrudniony w zakładzie D, lecz w trakcie tego zatrudnienia został równorzędnie zatrudniony u innego pracodawcy. Pracownik zwrócił się do obecnego pracodawcy (D) o wydanie zaświadczenia o okresach zatrudnienia u pracodawców A, B, C oraz D (zatrudniony do nadal), w celu przedłożenia równorzędnemu pracodawcy.

Czy zaświadczenie o zatrudnieniu wydane przez pracodawcę D - które zawiera informacje o kolejnych pracodawcach (A-D), okresach zatrudnienia, wymiarze czasu pracy oraz zajmowanych stanowiskach - może być podstawą do zaliczenia tych okresów zatrudnienia przez równorzędnego pracodawcę do wymiaru stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze tj. dodatek stażowy, nagroda jubileuszowa?

Zdaniem pracodawcy D, pracownikowi powinno zostać wystawione świadectwo pracy za okresy zatrudnienia u pracodawców A-C, ponieważ zaświadczenie o zatrudnieniu nie jest dokumentem potwierdzającym ww. uprawnienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX