Czy w przypadku prowadzenia miejsc magazynowania odpadów w kopalni podziemnej konieczne jest opracowanie operatów ppoż?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 10 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku prowadzenia miejsc magazynowania odpadów pod ziemią, w kopalni podziemnej, dla której szczegółowe wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej w podziemnym zakładzie górniczym określone są w rozporządzeniu Ministra Energii z 23.11.2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1118), a sposób spełnienia tych wymagań opisany jest w Planie ruchu ZG zatwierdzonym decyzją prezesa WUG, konieczne jest dla tych miejsc opracowanie operatów ppoż?

Czy wobec faktu, że kwestie działań i zabezpieczeń przeciwpożarowych na dole kopalni (w tym również w związku z funkcjonowaniem miejsc magazynowania odpadów) zostały już określone w przywołanej decyzji, to wydanie decyzji zatwierdzającej operat ppoż nie będzie dublowaniem rozstrzygnięć?

A dalej, czy art. 156 § 1 pkt 3 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r. poz. 735) - dalej k.p.a. stanowi podstawę prawną zwalniającą przedsiębiorcę z obowiązku ujmowania podziemnych miejsc magazynowania odpadów w operatach przeciwpożarowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX