Czy w przypadku nieużytkowania instalacji do spalania osadów, podmiot jest zobowiązany do spełniania warunków zapisów pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza dotyczących dokonywania okresowych pomiarów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku nieużytkowania instalacji do spalania osadów, podmiot jest zobowiązany do sztywnego spełniania warunków zapisów pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza dotyczących dokonywania okresowych pomiarów?

Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji posiada spalarnię osadów ściekowych. Zgodnie z przepisami ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2021 r. poz. 1973) - dalej p.o.ś., rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji (Dz.U. z 2021 r. poz. 1710). oraz zapisami pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z emitorów instalacji do termicznego przekształcania osadów ściekowych wydanej przez Marszałka, zakład zobowiązany jest do wykonywania okresowych pomiarów emisji do powietrza dla obydwu emitorów. Dla emitora E1 – co najmniej raz na sześć miesięcy, a dla emitora E2 – co najmniej dwa razy w roku w sezonie zimowym oraz raz w sezonie letnim. Jednakże w związku z problemami eksploatacyjnymi oraz ekonomicznymi spalarnia przez okres ponad pół roku była wyłączona z użytkowania, co skutkowało oczywistym brakiem możliwości wykonania wymaganych decyzją i przepisami prawa pomiarów dla jednego półrocza. Wiadomym jest również, że w przypadku niefunkcjonowania instalacji emisja do powietrza była równa zeru. Jednakże podczas kontroli WIOŚ wskazał na naruszenia zapisów decyzji i nakazał wykonywanie wymaganych pomiarów.

Czy należałoby zmienić zapisy decyzji w zakresie okresowych pomiarów emisji, tj. że mają być wykonywane jedynie podczas użytkowania instalacji do spalania osadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX