Czy w przypadku nieobecności usprawiedliwionej zastępcy prezydenta odwołanie jest skuteczne z dniem wygaśnięcia mandatu wójta z mocy samego prawa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Culepa Michał
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy jednostką samorządową – urzędem miejskim. Wątpliwości dotyczą zastępcy prezydenta miasta zatrudnionego na podstawie powołania (art. 4 ust 1 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych oraz art. 68 Kodeksu pracy) na czas nieokreślony do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanego zastępcę prezydenta. Zakładamy, że w konsekwencji wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji (np. wskutek referendum lokalnego) następuje odwołanie zastępcy prezydenta miasta na podstawie z art. 28e ustawy o samorządzie gminnym w związku z art. 70 Kodeksu pracy. Zakładamy, że odwołanie to następuje 15 marca 2023 r. w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępcy prezydenta a nieobecność ta trwa do 10 maja 2023 r.

Czy w przypadku nieobecności usprawiedliwionej zastępcy prezydenta odwołanie jest skuteczne z dniem wygaśnięcia mandatu wójta z mocy samego prawa, czy też konieczne jest dostarczenie do zastępcy prezydenta dokumentu potwierdzającego odwołanie?

Jeżeli odwołanie w ww. sytuacji skutecznie następuje 15 marca 2023 r. - w czasie usprawiedliwionej nieobecności ww. zastępcy prezydenta (nieobecności trwającej krócej niż okres przewidziany w art. 53 § 1 i 2 Kodeksu pracy) to czy w kontekście z art. 72 ust 1 Kodeksu pracy bieg okresu wypowiedzenia rozpocznie się po upływie ww. okresu usprawiedliwionej nieobecności tj. od 11 maja 2023 r. i upłynie on 31 sierpnia 2023 r. (trzymiesięczny okres wypowiedzenia)?

Czy, gdyby zastępca prezydenta miasta w omawianej powyżej sytuacji 26 sierpnia 2023 r. osiągał wiek emerytalny oraz złożył do organu oświadczenie o zamiarze przejścia na emeryturę to należy z dniem zakończenia okresu wypowiedzenia wypłacić takiemu zastępcy prezydenta odprawę emerytalną w myśl art. 36 ust 2 ustawy o pracownikach samorządowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX