Czy w przypadku MKZP działającej na dotychczasowych zasadach zachodzi konieczność zawierania nowych umów, porozumień między pracodawcami w związku z wejściem w życie ustawy o kasach zapomogo-pożyczkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W Urzędzie gminy prowadzona jest od wielu lat wspólna kasa zapomogowo - pożyczkowa, która obejmuje członków będących pracownikami: Urzędu Gminy, 4 szkół podstawowych, 1 przedszkola, 2 gminnych instytucji kultury (GOK i GBP) oraz Ośrodka zdrowia.

Czy w świetle przepisów nowej ustawy z dnia 11.08.2021 r. o kasach zapomogowo-pożyczkowych w Urzędzie Gminy może nadal funkcjonować Międzyzakładowa KZP skupiająca członków tych wszystkich wymienionych jednostek?

Czy w celu dalszego funkcjonowania Międzyzakładowej KZP powinno być zawarte wspólne porozumienie pomiędzy Urzędem Gminy i wszystkimi wymienionymi jednostkami?

Czy Urząd Gminy powinien zawrzeć z każdą jednostką indywidualnie odrębną umowę i określić w niej zasady prowadzenia wspólnej KZP?

Czy w przypadku, gdy 2 instytucje kultury (GOG i GBP), z których każda zatrudnia poniżej 10 pracowników mogą nadal należeć do Międzyzakładowej KZP? Czy obecni członkowie KZP będą obowiązani złożyć nowe deklaracje członkowskie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX