Czy w przypadku leasingu operacyjnego zawsze występuje schemat podatkowy oraz kto ponosi odpowiedzialność za jego niezgłoszenie w opisanej sytuacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy spółką technologiczną, start-up’em finansującym się głównie otrzymywanymi dotacjami i grantami, jak również finansowaniem zewnętrznym w postaci pożyczek. Zarówno koszty, jaki i wartość aktywów korzystającego w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekraczały w kolejnych latach równowartość 10 mln euro. Spółka działa w dziedzinie B+R pracując nad komercjalizacją nowoczesnego rozwiązania. Przychody spółki są znikome i od początku istnienia występują straty podatkowe. Z uwagi na kwestie płynności i brak wystarczających środków pieniężnych na zakup środków trwałych spółka zwykle finansowała się leasingiem i podpisywała umowy leasingu/najmu/dzierżawy. W wielu przypadkach podpisywane umowy opierały się na znacznie ujednoliconej dokumentacji albo przyjmowały znacznie ujednoliconą formę, które nie wymagają istotnych zmian. Podpisywane umowy leasingu nie były zawierane z punktu korzyści podatkowych jako kryterium głównej korzyści a były podyktowane kwestiami głównie płynności/dostępności finansowania, jak również praktycznymi – szybko zużywający się sprzęt zawsze mógł zostać łatwiej zostać wymieniony czy zastąpiony przez nowszy, bardziej sprawny. Umowy były zwykle kwalifikowane jako leasing operacyjny dla celów podatkowych, ale finansowy dla celów bilansowych. Umowy, w większości przypadków zawierany były z podmiotami prawa krajowego – spółkami z o.o. albo SA. W wielu przypadkach spółka otrzymywała od kontrahenta informację o nadaniu numeru schematu podatkowego.

Jakie okoliczności należy dodatkowo przeanalizować, aby ustalić, czy wystąpił krajowy schemat podatkowy podlegający obowiązku raportowania? Jaka odpowiedzialność i potencjalne karty ciążą na nowym głównym księgowym i dyrektorze finansowym, który dopiero dołączył do spółki i nie pracował w czasie zawarcia tych umów? Czy sam fakt, że nie pracował w spółce jest okolicznością łagodzącą w przypadku chęci naprawienia braku zaraportowania MDR?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX