Czy w przypadku kiedy w MPZP jest zapis o zaopatrzeniu w wodę z "wodociągu grupowego", możliwe jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody z istniejącego ujęcia wód podziemnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 10 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku kiedy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis o zaopatrzeniu w wodę z "wodociągu grupowego", możliwe jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody z istniejącego ujęcia wód podziemnych?

Zakład (szpital) posiada ujęcie wody wykonane w 1969 r., dla którego wykonano dokumentację hydrogeologiczną w 2003 r. wraz z zatwierdzeniem zasobów wodnych. Na tej podstawie wydawane były kolejne pozwolenia wodnoprawne na pobór wody z tego ujęcia (w 2003 i 2013 r.). Jednocześnie ujęcie wody stanowi drugie źródło zasilania zakładu (szpitala) w wodę pitną, ponieważ jest on również podłączony do sieci wodociągowej. Ujęcie to stanowi również zasilanie w wodę przeciwpożarową. Dodatkowo funkcjonowanie ujęcia umożliwia spełnienie wymogów bezpieczeństwa higienicznego i przeciwpożarowego w zakresie dostaw wody, ponieważ publiczny wodociąg niewielkiej gminy nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego ciśnienia na najwyższych kondygnacjach szpitala. Natomiast miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ze stycznia 2003 r. (uchwalony przed wydaniem pierwszych decyzji i pozwoleń wodnoprawnych) zawiera zapis o "zaopatrzeniu w wodę z wodociągu grupowego", co należy chyba tłumaczyć jako wodociąg gminny.

Zatem czy taki zapis jest przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego na dalsze funkcjonowanie ujęcia wody podziemnej na potrzeby szpitala, czyli zakładu o nadrzędnym interesie publicznym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX