Czy w przypadku, kiedy na skutek wadliwego uzgodnienia przez rzeczoznawcę ds. p.poż. stwierdzono błąd w projekcie budowlanym, projektantowi należy przypisać odpowiedzialność?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2023 r.

PYTANIE

Czy w przypadku, kiedy na skutek dokonania wadliwego uzgodnienia przez rzeczoznawcę ds. p.poż. stwierdzono błąd w projekcie budowlanym, projektantowi, który zgodnie z przepisami zapewnił udział takiego rzeczoznawcy, należy przypisać odpowiedzialność na gruncie art. 415 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny - dalej k.c., czy na gruncie art. 471 k.c.?

Krótki opis kontekstu sytuacyjnego: Konieczność uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą ds. p.poż. wynikała z przepisów w związku z cechami inwestycji, które ten wymóg wywołały. Sposób i warunki tego uzgodnienia odpowiadały rozporządzeniu [1]. (Rzeczoznawca na rzucie przez złożenie pieczęci o treści "Zgodność projektu z wymogami ochrony przeciwpożarowej potwierdzam" i podpisu, zaakceptował drzwi przeciwpożarowe EI30, które inny rzeczoznawca ds. p.poż. zakwestionował przy odbiorze nakazując zamianę na EI60.). Projektant nie posiada wiedzy specjalnej w zakresie p.poż. w takim zakresie, aby móc podważać dokonane uzgodnienie rzeczoznawcy posiadającego stosowne uprawnienia nadane zgodnie z ustawą [2] i powołanego do uzgodnienia obligatoryjnie, tj. z mocy prawa.

[1] Rozporządzenie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 17.09.2021 r. w sprawie uzgadniania projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego oraz projektu urządzenia przeciwpożarowego pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej - dalej r.u.p.z.d.

[2] Ustawa z 24.08.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej – dalej u.o.p.p.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX