Nowość Czy w przypadku gdy zobowiązanie jest ściśle związane z zobowiązanym można dochodzić tych należności z majątku wspólnego małżonków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Habryn-Chojnacka Ewa
Odpowiedzi udzielono: 22 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku gdy zobowiązanie jest ściśle związane z zobowiązanym można dochodzić tych należności z majątku wspólnego małżonków?

Czy w związku z dyspozycją np. w art. 23 ust. 9 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który stanowi że" w przypadku śmierci osoby, która pobrała nienależnie świadczenia, należności o których mowa w ust. 1 wygasają", można rozumieć również tak, iż są ściśle związane z tą osobą i nie mogą być egzekwowane z majątku wspólnego tej osoby i jego współmałżonka?

Chodzi o wskazanie w administracyjnym tytule wykonawczym TW-1(5) wystawionym na należności pieniężne w bloku D poz. 6 – odpowiednio pkt 1 lub pkt 2. -pkt 1 wskazuje, że odpowiedzialność za należność pieniężną i odsetki z tytułu niezapłacenia jej w terminie obejmuje również majątek wspólny zobowiązanego i jego małżonka, -pkt 2 wskazuje, że obowiązek jest ściśle związany ze zobowiązanym. Konsekwencją wskazania np. punktu 2 w tytule wykonawczym, będzie prowadzenie egzekucji przez administracyjny organ egzekucyjny tylko z majątku odrębnego zobowiązanego. Ponieważ w czasie trwania związku małżeńskiego wynagrodzenie zobowiązanego wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków i nie będzie przedmiotem egzekucji administracyjnej (chyba, że jest zawarta intercyza).

Który punkt w takim przypadku należy odpowiednio zaznaczyć?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX