Czy w przypadku, gdy ten sam podmiot gospodarczy posiada dwie instalacje usytuowane na działce, jednak przedzielone terenem należącym do innego podmiotu, można uznać, że prowadzi jeden zakład?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w przypadku, gdy ten sam podmiot gospodarczy posiada dwie instalacje do spalania paliw usytuowane na działce, do której podmiot posiada tytuł prawny (dzierżawę), to czy można uznać, że podmiot prowadzi jeden zakład w myśl definicji zawartej w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś.? Należy dodać, że jedna instalacja ma moc 15 MW, zaś druga 69 MW. Obie instalacje posiadają wspólną stację uzdatniania wody. Między wskazanymi terenami dzierżawionymi znajduje się teren (droga) innego podmiotu gospodarczego. W związku z tym, że jedna instalacja do spalania paliw jest powyżej 50 MW, to posiada pozwolenie zintegrowane (na tym terenie znajduje się stacja uzdatniania wody potrzebnej do kotłów tzn. dla tego 15 MW i 69 MW). Podmiot wystąpił o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z kotła 15 MW.

Czy w związku z uruchomieniem kotła o mocy 15 MW prowadzący instalację powinien wystąpić o zmianę pozwolenia zintegrowanego?

Stacja uzdatniania wody została określona w pozwoleniu zintegrowanym jako instalacja pomocnicza, natomiast zakład w myśl p.o.ś., to instalacja wraz z terenem, do którego prowadzący instalację posiada tytuł prawny.

Czy w związku z powyższym podmiot gospodarczy powinien uzyskać pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX