Czy w przypadku, gdy spółdzielnia mieszkaniowa zleca wykonanie prac remontowych na podstawie odrębnej umowy zawartej z członkiem spółdzielni lub właścicielem lokalu, podwykonawca może zastosować odwrotne obciążenie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 18 kwietnia 2017 r.

PYTANIE

Spółdzielnia Mieszkaniowa w ramach swojej działalności statutowej obowiązana jest m.in. do zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub mienie jej członków. Zarządzanie to obejmuje m.in. utrzymanie nieruchomości w poprawnym stanie technicznym, poprzez prowadzenie w nich prac o charakterze eksploatacyjnym i remontowym. Spółdzielnia wszystkie prace eksploatacyjne i remontowe powierza firmom zewnętrznym, ponieważ w zakres jej działalności wchodzi zarządzanie nieruchomościami. Spółdzielnia nie posiada żadnych zasobów ludzkich i materiałowych do prowadzenia prac eksploatacyjnych czy remontowych. Koszty wszelkich, zlecanych na zewnątrz, prac pokrywane są z wpłat wnoszonych przez członków spółdzielni, właścicieli lub najemców lokali, w ramach comiesięcznych opłat za lokale mieszkalne. Wszelkie umowy związane z realizacją ponoszonych kosztów realizowane są w ramach umów zawieranych przez zarząd spółdzielni z wykonawcami prac. Zgodnie ze statutem spółdzielni zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Incydentalnie zdarza się, że spółdzielnia zleca wykonanie prac remontowych na podstawie odrębnej umowy zawartej z członkiem spółdzielni lub właścicielem lokalu. Prace takie mogą dotyczyć np. odnowienia powłoki malarskiej, która została uszkodzona przez użytkownika lokalu podczas wymiany drzwi wejściowych do lokalu. Spółdzielnia zleca wówczas naprawę powłoki malarskiej, a kosztami obciąża użytkownika lokalu. W omawianym przypadku występują zatem 3 podmioty, czyli wykonawca usługi (podatnik VAT czynny), spółdzielnia (podatnik VAT czynny) oraz właściciel lokalu (osoba nieprowadząca działalności gospodarczej). Wykonawca usługi wystawia fakturę na spółdzielnię, a spółdzielnia dokonuje jej refaktury na użytkownika lokalu. Wpłata na pokrycie tych kosztów dokonywana jest odrębnie od wnoszonych przez użytkownika lokalu comiesięcznych opłat za lokal.

Czy tego rodzaju incydentalne zdarzenia o charakterze remontowym zahaczają o mechanizm odwrotnego obciążenia?

Czy w takim przypadku spółdzielnia będzie występować w roli wykonawcy usługi, a firma zewnętrzna, która otrzyma zlecenie usługi remontowej, wystąpi w roli podwykonawcy usługi, co skutkować będzie rygorom rozliczenia VAT w ramach odwróconego obciążenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX