Czy w przypadku, gdy inwestor jako źródło ciepła wskazuje głębinową pompę ciepła, czy powinna być ona objęta projektem zagospodarowania działki lub terenu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2023 r.

PYTANIE

Zgodnie z przepisami ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. wykonywanie robót budowlanych polegających na instalacji pomp ciepła o określonej mocy nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia.

Czy w przypadku, gdy inwestor jako źródło ciepła w projektowanym budynku wskazuje głębinową pompę ciepła o mocy nie większej niż wskazana w art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c pr. bud., to czy powinna być ona objęta projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno–budowlanym?

Czy wystarczy jedynie zaznaczenie we wskazanych projektach przewidywanej lokalizacji pompy ciepła z informacją, że jest przewidziana do późniejszej realizacji w ramach "odrębnego opracowania"?

A jeśli pompa ciepła powinna znaleźć się w ww. projektach, to jakie dokumenty powinien złożyć inwestor w związku z jej realizacją?

Czy powinien być to projekt robót geologicznych, o którym mówi ustawy z 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze – dalej pr. geol.?

Zgodnie z art. 3 pkt 2 pr. geol., jego przepisów nie stosuje się do wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykorzystania ciepła Ziemi, poza obszarami górniczymi (inwestycja nie jest zlokalizowana na obszarze górniczym), jednakże ze względu na to, że pompa ma być głębinowa, to należy założyć głębsze wiercenia, a więc zastosowanie przepisów pr. geol. Prace geologiczne z zastosowaniem robót geologicznych mogą być wykonywane tylko na podstawie projektu robót geologicznych (art. 79 ust. 1 pr. geol.). Co do zasady projekt robót geologicznych, których wykonywanie nie wymaga uzyskania koncesji, zatwierdza organ administracji geologicznej, w drodze decyzji (art. 80 ust. 1 pr. geol.). Jednakże, jak stanowi art. 85 ust. 1 pkt 1 pr. geol., projekt robót geologicznych nie wymaga zatwierdzenia, jeżeli roboty geologiczne obejmują wiercenia w celu wykorzystania ciepła Ziemi.

Czy zatem inwestor powinien przedłożyć organowi administracji architektoniczno–budowlanej projekt robót geologicznych, który nie wymaga zatwierdzenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX