Czy w przypadku faktur dostarczonych z opóźnieniem, biuro rachunkowe może księgować je na pierwszy dzień następnego miesiąca lub na dzień ostatni w przypadku zakupu towarów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 4 czerwca 2018 r.

PYTANIE

Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z klientów, notorycznie przekazuje dokumenty z dwu, trzy miesięcznym opóźnieniem. Zgodnie z umową klient powinien przekazywać dokumenty do biura w dacie do 7 dnia miesiąca następnego (np. za kwiecień do 7 maja), niestety prawie zawsze dokumenty do mnie wpływają w okolicy 23-25 dnia następnego miesiąca, czyli po 20. Faktury dotyczą zarówno kosztów pozostałych jak i zakupu towarów. W czasie przekazania dokumentów klient podpisuje protokół przekazania dokumentacji księgowej do biura z datą przekazania oraz na każdym dokumencie księgowym (zwłaszcza tych spóźnionych) stawiana jest pieczątka z datą wpłynięcia dokumentów do biura. W związku z tym, że zaliczka za dany miesiąc jest już opłacona faktury kosztowe zostają zaksięgowane w miesiącu wpłynięcia a dokładnie z datą 01 danego miesiąca (np. f-ra kosztowa w dacie wystawienia kwiecień księgowana jest w dacie 01 maja, program, którego używam nie dopuszcza do zaksięgowania opóźnionych faktur np. z datą wystawienia kwiecień w okresie maj). Natomiast faktury dotyczące zakupu towarów są doksięgowywane do okresów których dotyczą (zgodnie z datą wystawienia) z datą na ostatni dzień miesiąca. KPIR klienta prowadzona jest metodą uproszczoną, również zaliczki na podatek dochodowy są opłacane w formie uproszczonej.

Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Czy biuro może księgować zaległe faktury na dzień 01 następnego miesiąca lub na dzień ostatni w przypadku zakupu towarów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX