Czy w przypadku egzekucji obowiązku niepieniężnego będącego nakazem wykonania czynności mamy do czynienia z egzekucją z rzeczy lub prawa majątkowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na kilku właścicieli nieruchomości w drodze decyzji nałożono obowiązek przeprowadzenia kontroli budynku i sporządzenia ekspertyzy. W sprawie tego obowiązku niepieniężnego prowadzona jest egzekucja administracyjna, w toku którego zmarł jeden ze zobowiązanych. Zgodnie z przepisem art. 56 § 1 pkt 2 ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427) - dalej u.p.e.a. postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu w całości lub w części w razie śmierci zobowiązanego, jeżeli obowiązek nie jest ściśle związany ze zobowiązanym, a jest prowadzona egzekucja z rzeczy lub prawa majątkowego, które nie wygasło wskutek śmierci zobowiązanego.

Czy w przypadku egzekucji obowiązku niepieniężnego będącego nakazem wykonania czynności mamy do czynienia z egzekucją z rzeczy lub prawa majątkowego?

Czy zawiesić należy postępowanie wyłącznie w przypadku śmierci jedynego ze zobowiązanych, czy również w przypadku, gdy zmarły jest jednym z kilku zobowiązanych i teoretycznie każdy z nich może wykonać obowiązek samodzielnie?

Czy może należy umorzyć postępowanie w części dotyczącej zmarłego, a w pozostałej kontynuować postępowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX