Czy w przypadku braku wpłaty od wnioskodawcy gmina powinna zastępczo wnosić opłatę, która powinna być wnoszona przez Pana X zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pan X mieszkaniec gminy Krasne został skierowany w trybie pilnym do Domu Pomocy Społecznej ze względu na podeszły wiek jak i sytuację zdrowotną ( stan po operacji nogi). GOPS w Krasnem na podstawie zebranej dokumentacji – zaświadczenie lekarskie skierował Pana X do domu pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku i osób somatycznie chorych. Pan X posiada gospodarstwo rolne o pow. 1,0862 ha przeliczeniowego w kwocie 333,63 zł; ww dochód został uwzględniony w decyzji kierującej do dps; ustalona została odpłatność w wysokości 70% od ww dochodu., czyli 233,54 zł. Gospodarstwo rolne jest dzierżawione; Pan X twierdzi, że dzierżawca nie płaci jakichkolwiek środków finansowych; nie wiadomo, czy jest zawarta pisemna jakakolwiek umowa na dzierżawę. Pan X nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, w dniu 15 listopada br. została wydana decyzja przyznająca prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dla Pana X przez okres 90 dni.d 11. 10.2019r. do 8.01.2020r)., ponieważ od 11.10.2019r. przebywał w szpitalu. Z informacji z KRUS wynika, iz Pan X nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu od 1.07.2006r.

1.Czy w przypadku braku wpłaty od wnioskodawcy gmina Krasne powinna zastępczo wnosić opłatę, która powinna być wnoszona przez Pana X zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej?

2.Jak należy postąpić w przypadku posiadania braku ubezpieczenia po 8 stycznia 2020r. przez Pana X?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX