Czy, w przedstawionej sytuacji, przy wygaszeniu pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody należy zobowiązać podmiot do likwidacji ujęcia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 15 grudnia 2013 r.

PYTANIE

Na działce nr 1 znajduje się ujęcie wody, w skład którego wchodzą trzy studnie. Od dziesięcioleci ujęcie służyło do zaopatrywania mieszkańców wsi w wodę. Dawniej działka i ujęcie stanowiły własność PGR. Po likwidacji PGR działka wraz z ujęciem wody przekazana została na własność gminie, która w miejsce byłego PGR zajęła się zaopatrywaniem mieszkańców wsi w wodę z tego ujęcia. Po kilkunastu latach gmina sprzedała przedmiotową działkę wraz z ujęciem osobie fizycznej. W akcie notarialnym kupna działki zawarto klauzulę o ustanowieniu służebności w postaci możliwości użytkowania i wstępu na działkę w celu eksploatacji ujęcia przez 5 lat od dnia podpisania tego aktu. Eksploatację ujęcia gmina powierzyła zakładowi gospodarki komunalnej (ZGK), który posiada pozwolenie wodnoprawne na pobór wody z tego ujęcia. Pozwolenie jest ważne do 31 grudnia 2013 r. Gmina przed wygaśnięciem pozwolenia zadbała o doprowadzenie do wsi wody z innego ujęcia i rozprowadzenia jej siecią wodociągową. W tym stanie rzeczy niedawno zaprzestano korzystania z ujęcia na działce nr 1 stanowiącej obecnie własność osoby fizycznej. Po upływie terminu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego (w tym przypadku po 31 grudnia 2013 r.) organ powinien na podstawie art. 138 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. stwierdzić wygaśnięcie decyzji. Zgodnie z art. 139 pr. wod., w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia wodnoprawnego można określić obowiązki zakładu niezbędne do kształtowania zasobów wodnych, a w szczególności zobowiązać zakład do usunięcia urządzeń wodnych i innych obiektów, które zostały wykonane lub były użytkowane na podstawie tego pozwolenia. Ujęcie użytkował ZGK, a jego właścicielem jest pan X.

Jak powinien zachować się organ wydający decyzję stwierdzającą wygaśnięcie pozwolenia?

Czy może zobowiązać ZGK do usunięcia ujęcia, którego właścicielem jest pan X?

Czy zostawić mu możliwość korzystania za pomocą ujęcia z wody zgodnie z art. 36 pr. wod. - pobór wody do 5 m3/d w ramach korzystania zwykłego i nie wspominać o likwidacji ujęcia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX