Czy w pozwoleniu wodnoprawnym na pobór wód powierzchniowych można nałożyć na przedsiębiorstwo wodociągowe obowiązek partycypacji we wszelkich kosztach utrzymania urządzeń wodnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2015 r.

PYTANIE

Administrujemy ciekiem wodnym (właściciel – Skarb Państwa), ponosząc koszty jego utrzymania (odmulanie, usuwanie zatorów., wykaszanie skarp). Wzdłuż cieku usytuowany jest wał przeciwpowodziowy. Na cieku znajdują się także jazy (obiekty hydrotechniczne). Koszty utrzymania wału przeciwpowodziowego i jazów stanowią także koszty, które regularnie ponosimy. Na cieku zostało wybudowane ujęcie wody należące do niezależnego od nas przedsiębiorstwa wodociągowego. Na pobór wód z cieku zostało wydane na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowego pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód w zakresie poboru wód powierzchniowych. Właściwy organ w pozwoleniu wodnoprawnym nałożył na przedsiębiorstwo wodociągowe obowiązek 60-procentowej partycypacji w kosztach utrzymania i konserwacji koryta rzeki oraz obsługi obiektów hydrotechnicznych (jazów).

Czy organ postąpił właściwie, zważywszy na zapisy art. 128 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.?

Czy nie powinien w istocie nałożyć na przedsiębiorstwo wodociągowe obowiązku partycypacji w kosztach utrzymania urządzeń wodnych (tutaj: wał przeciwpowodziowy i jazy) stosownie do odnoszonych korzyści?

Korzyści te, wynikające z ilości pobieranej wody (60% przepływu), zostały oszacowane na poziomie 60%. Natomiast partycypacja w kosztach utrzymania i konserwacji koryta rzeki powinna w całości pokrywać wzrost tych kosztów wynikający z faktu poboru wody. Oszacowaliśmy, że wzrost rocznych kosztów utrzymania i konserwacji wynosi 10%. Dlatego też uważamy, że ten 10-procentowy wzrost kosztów powinien zostać uregulowany przez przedsiębiorstwo wodociągowe w całości.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX