Czy w pozwoleniach wodnoprawnych na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do środowiska z oczyszczalni powinno określać się projektowaną, czy rzeczywistą ilość ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lipca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2015 r.

PYTANIE

Czy w pozwoleniach wodnoprawnych na wprowadzanie oczyszczonych ścieków do środowiska z oczyszczalni powinno określać się ilości takie, jakie były zaplanowane dla projektowanej oczyszczalni i obliczone przy tym RLM, czy rzeczywistą ilość ścieków przy obliczeniowym nowym RLM? Jest teraz rok, w którym wygaszają wydane pozwolenia wodnoprawne dla oczyszczalni ścieków. Nowe wnioski i operaty wodnoprawne załączone do nich określają takie ilości, jakie były założone przy jej projektowaniu, a kanalizacja sanitarna na tym terenie nie została jeszcze wybudowana. Zakłady komunalne uzasadniają, że opłaty za korzystanie ze środowiska wnoszą zgodnie z licznikami, dlatego wnioskują o maksymalne ilości ścieków.

Jaką ilość odprowadzanych ścieków podaje się w pozwoleniu wodnoprawnym?

Czy rzeczywistą małą i wtedy RLM jest poniżej 2000 (jest to związane z małą częstotliwość badania ścieków i taką wpisujemy w decyzję), czy dla maksymalnej przepustowości i RLM powyżej 2000 (częstotliwość badania ścieków 12 razy w roku)?

Czy w decyzję wpisujemy również dane dotyczące maksymalnej przepustowości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX