Czy w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej można dokonać zmiany decyzji w trybie art. 163 k.p.a. w związku z art. 87 u.o.o.ś.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane do § 3 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. w związku z koniecznością zmiany kilku uwarunkowaniach w wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W przedmiotowej sprawie nie znaleziono podstaw do zmiany zgodnie z art. 87 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. w trybie art. 155 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. mając na względzie m.in. uzasadnienie wyrażone w orzecznictwie tj.: "Postępowanie wszczęte na podstawie art. 155 k.p.a. jest nadzwyczajnym postępowaniem, które nie może prowadzić do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy, ale do kontroli i weryfikacji decyzji ostatecznej z jednego tylko punktu widzenia, a mianowicie, czy za zmianą (uchyleniem) przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony, przy czym zmianie tej (bądź uchyleniu) nie mogą sprzeciwiać się przepisy szczególne". Przedmiotowa sprawa dotyczy zmiany warunków środowiskowych w zakresie przyjętych na etapie uzyskiwania pierwotnej decyzji rozwiązań dotyczących oczyszczania powietrza oraz koniecznością przedstawienia w kip m.in. analizy rozprzestrzenia zanieczyszczeń. Mając na względzie powyższe będzie miało miejsce rozstrzygnięcie merytoryczne w oparciu o nowy materia dowodowy, co prawdopodobnie wyklucza zastosowanie procedury zmiany decyzji w trybie art. 155 k.p.a.

Jaką konstrukcje powinno przyjąć orzeczenie decyzji środowiskowej mając na względzie, iż w oparciu o ww. paragraf nie można dokonać zmiany decyzji?

Określając w nowej decyzji warunki, które uległy zmianie, bez zmiany ani uchylenia ich w pierwotnej decyzji, pozostaną one cały czas aktualne i do zastosowania.

Czy w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej można dokonać zmiany decyzji w trybie art. 163 k.p.a. w związku z art. 87 u.o.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX