Czy w postępowaniu należy nałożyć na wnioskodawcę obowiązek doprowadzenia zamierzenia do zgodności z MPZP, czy należy od razu wydać decyzję o odmowie pozwolenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brzuchacz Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W organie administracji architektoniczno-budowlanej inwestor złożył dwa wnioski o pozwolenie na budowę, każdy dotyczy budowy farmy fotowoltaicznej w tej samej miejscowości, na dwóch różnych działkach. Obie działki są objęte tym samym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym wskazano w postanowieniach ogólnych, że dopuszcza się instalowanie urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy nie przekraczającej 100 kW. Każda z projektowanych farm fotowoltaicznych ma projektowaną moc około 850 kW.

Czy w postępowaniu należałoby nałożyć na wnioskodawcę obowiązek doprowadzenia zamierzenia do zgodności z MPZP (zmniejszenie mocy planowanych farm), czy raczej należy od razu wydać decyzję o odmowie pozwolenia na budowę ze względu na niezgodność z planem?

Ponadto jedna z działek objętych wnioskiem ma przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego PU.3 - tereny zabudowy produkcyjno-usługowej, a więc w ocenie organu odpowiednie dla budowy farmy fotowoltaicznej. Natomiast druga z działek oznaczona jest symbolem Z.1 - tereny zieleni nieurządzonej, przy czym ustala się zakaz zabudowy za wyjątkiem ciągów pieszych, małej architektury oraz infrastruktury technicznej. Zatem na tym terenie nie ma możliwości realizacji planowanego zamierzenia.

Jak powinien zachować się organ administracji architektoniczno-budowlanej w odpowiedzi na złożone wnioski?

Sytuacja w przypadku działki oznaczonej Z.1 jest przesądzona - brak możliwości budowy farmy na tym terenie, a co w przypadku drugiej działki - PU.3?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX