Czy w pomieszczeniach z kuchenkami (kuchnie) możemy stosować wentylację mechaniczną (wentylator w ścianie zewnętrznej)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 29 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy kuchenki gazowej, która nie jest urządzeniem wymienionym w ust. 9 (co prawda czerpie powietrze do spalania z pomieszczenia, ale nie posiada grawitacyjnego odprowadzania spalin przewodem od urządzenia).

Czy zatem w pomieszczeniach z kuchenkami (kuchnie) również możemy stosować wentylację mechaniczną (wentylator w ścianie zewnętrznej)?

Jeśli tak, to ponownie rodzą się rozterki o sposób jej pracy – ciągły, uruchamiany przez użytkownika, czy cykliczny, ale wg jakiego schematu?

Jeśli jednak wyżej opisane sytuacje dopuszczają stosowanie wentylacji mechanicznej to niezbędnym jest jeszcze rozstrzygnięcie kwestii nawiewu.

Jak należy go zrealizować, czy przez nawiewniki okienne, otwory w ścianach zewnętrznych, czy przez wentylację mechaniczną (działającą jak i kiedy)?

Ponadto dotykamy również kwestii odległości od wyrzutni zużytego powietrza od okien i czerni powietrza. Traktuje o tym § 152 ust. 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t. "Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem, że: 2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8m; 3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3, a poniżej lub powyżej wyrzutni – co najmniej 2 m.

Czy zatem autorzy w/w zapisów dotyczących wyrzutni mieli na myśli również wentylator ścienny o średnicy dn 100 i przepływie powierza na poziomie 100 m3/h?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX