Czy w Polsce można stosować symbol 23 PPB?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zawieszka jest wykonana z papieru i tektury pokrytej lakierem (jakaś bezbarwna farba). Zawieszka nie jest pokryta powłoką PET, PP czy PE, zatem zawieszka nie jest opakowaniem wielomateriałowym.

Czy w Polsce (na rynku polskim) można stosować symbol 23 PPB?

Do stosowania tego oznakowania upiera się partnerska firma. Takie oznakowanie nie występuje jednak w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 3 września 2014 r. w sprawie wzorów oznakowania opakowań.

Czy być może zapis w załączniku II Decyzji Komisji z dnia 28 stycznia 1997 r. ustanawiającej system identyfikacji materiałów opakowaniowych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:31997D0129), zezwala na tworzenie nowych wzorów piktogramów do wykorzystania np. w Polsce?

Czy jednak obowiązują jedynie oznakowania wskazane w polskim rozporządzeniu i takiego oznakowania (23 PPB) w Polsce nie powinna firma stosować?

Proszę o wskazanie jak prawidłowo powinna być oznakowana taka zawieszka?

Proszę również o wytłumaczenie, czego dotyczą poszczególne oznakowania liczbowe wskazane w załączniku II Decyzji Komisji z dnia 28 stycznia 1997 r. ustanawiającej system identyfikacji materiałów opakowaniowych zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX