Czy w podstawie prawnej przywołać ustawę z dnia 19 grudnia 2023 r. w związku ze zmianą wysokości świadczenia pielęgnacyjnego od dnia 1 stycznia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 21 lutego 2024 r.
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2024 r.

PYTANIE

Dnia 2023-09-08 organ zmienił decyzję przyznającą świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad małoletnim dzieckiem obywatelce Ukrainy, posiadającej status UKR w związku z przedłużeniem ważności orzeczenia o niepełnosprawności na podstawie art. 23 pkt 3 w związku z art. 26 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, uwzględniając przepisy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa poprzez wydłużenie okresu przysługiwania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego do dnia 30 września 2024 r. - nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i nie dłużej niż do ostatniego dnia legalnego pobytu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Zatem w związku ze zmianą wysokości świadczenia pielęgnacyjnego od dnia 1 stycznia 2024 r., organ zmieniając decyzję przyznającą przedmiotowe świadczenie w podstawie prawnej powinien przywołać ustawę z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX