Czy w podanym stanie faktycznym spółka jawna ma prawo do wykupu samochodu i nie wprowadzania go do ewidencji środków trwałych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 23 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik (spółka jawna, KPiR) posiada samochód osobowy będący przedmiotem leasingu operacyjnego. Spółka zadecydowała, że nie będzie więcej używać samochodu i wykupiła samochód ale nie wprowadziła go do ewidencji środków trwałych (nie będzie go używać). Jeden ze wspólników zadecydował, że samochód będzie używać prywatnie.

Czy spółka ma prawo do wykupu samochodu i nie wprowadzania go do ewidencji środków trwałych (rezygnacja) mając na uwadze, że przez długi czas to spółka finansowała raty leasingowe a w momencie wykupu nie zdecydowała się na wykup na siebie samochodu? Czy taka sytuacja nie rodzi negatywnych konsekwencji w ewentualnym sporze z organami, że spółka mogła utracić potencjalne możliwości finansowe np. w przypadku wykupu na siebie samochodu i jego zbycia po rynkowej cenie? Podmioty leasingujące samochody są podzielone co do zapisu możliwości wykupu - cesji, na osobę prywatną, jedne firmy dopuszczają taką możliwość, inne zaś nie mają takich zapisów. W jaki sposób w spółce jawnej najlepiej przenieść wykupiony na spółkę samochód na jednego ze wspólników, tak, aby mogłby on go bez problemu zarejestrować (wpis do dowodu rejestracyjnego następuje okazując dokument nabycia auta)? Czy jest jakiś komentarz/omówienie tematu w Wolters Kluwer tematu leasingu operacyjnego i zasad postępowania w przypadku wykupu samochodów leasingowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX