Czy w opodatkowaniu CIT estońskim spółka będzie mogła stosować zapis, który w celu wyliczenia zysku na danej transakcji z jednostkami powiązanymi będzie możliwy do wyliczenia tylko z programu magazynowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pilch Hubert
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. będąca Polskim podatnikiem sprzedaje towary głownie na rzecz podmiotów powiązanych, sprzedaż towarów odbywa się po cenach rynkowych z marżą ok 20% natomiast zdarzają się przypadki znacznego obniżenia ceny dla podmiotu powiązanego w uzasadnionym celu ekonomicznym np. sprzedaży towarów zalegających na stanie magazynowym lub też innych przyczyn uzasadniających obniżenie ceny. Spółka prowadzi księgi rachunkowe w jednym programie, natomiast gospodarka magazynowa prowadzona jest w innym programie, od lat spółka wprowadza wartość sprzedanego towaru jako koszt do ksiąg rachunkowych jedną zbiorczą kwotą na koniec każdego miesiąca, oczywiście faktury sprzedaży tych towarów księgowane są - każda osobno.

Czy w opodatkowaniu CIT estońskim spółka będzie mogła nadal prowadzić taki rodzaj zapisów w księgach rachunkowych, który w celu wyliczenia zysku na danej transakcji z jednostkami powiązanymi będzie możliwy do wyliczenia tylko z programu magazynowego?

Bardzo duża skala prowadzonej sprzedaży powoduje ograniczenia w księgowaniu kosztu sprzedanego towaru do każdej faktury a tym bardziej do każdej pozycji, która występuje na fakturze. Wątpliwość dotyczy przepisu, na mocy którego podatnik korzystający z estońskiego CIT nie może osiągnąć więcej niż 50% przychodów z działalności z tytułu transakcji z podmiotami powiązanymi, jeśli w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Wartość wyliczenia przychodów z ksiąg rachunkowych z jednostkami powiązanymi w powyższym przypadku nie rodzi żadnych wątpliwości natomiast wątpliwości rodzi fakt udokumentowania wartości dodanej z transakcji z podmiotami powiązanymi, który można wykazać tylko na podstawie raportów z programu magazynowego a nie dokonanych księgowań.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX