Czy w opisanej sytuacji zachodzą przesłanki zastosowania art. 29 ustawy Prawo wodne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 24 lutego 2014 r.

PYTANIE

Do burmistrza wpłynął wniosek o przeprowadzenie postępowania na podstawie art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. Właściciel gruntu X, który znajduje się na końcu osiedla i do którego spływały wody opadowe z całego osiedla, podniósł teren swojej nieruchomości, zachowując spadek oraz wybudował drenaż, do którego wprowadził również wody opadowe z dachu budynku. Właściciel gruntu Y, którego działka znajduje się przed posesją gruntu X, twierdzi, że wody opadowe zatrzymują się teraz na jego gruncie, a dodatkowo wody wypływają spod ogrodzenia wspólnego z działką X od strony tej działki.

Czy w opisanej sytuacji zachodzą przesłanki z art. 29 pr. wod. i co ewentualnie może nakazać burmistrz?

Czy w sytuacji, gdyby na granicy działki X i Y został wybudowany mur o wysokości ok. 2 m, który dałby ten sam efekt (właściciel gruntu X planuje wykonanie takiego muru) zachodziłyby przesłanki z art. 29 pr. wod.?

Czy burmistrz może nakazać rozebranie takiego muru lub wykonanie w nim otworów w celu zachowania naturalnego przepływu wód opadowych?

Dodam, że działki mają bardzo małe powierzchnie - ok. 80 m2, a działka Y była już wcześniej zalewana. Na działce Y również znajdują się drenaże odprowadzające wody opadowe do dwóch studni, z których woda jest wypompowywana przez działkę A na działkę B.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX