Czy w opisanej sytuacji wydanie decyzji ratalnych dla wspólników oraz spółki może wpłynąć na termin do ewentualnego wydania decyzji w sprawie przeniesienia odpowiedzialności za te zaległości na małżonków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna po przeprowadzonej kontroli podatkowej skorygowała swoje rozliczenia podatkowe poprzez wykazanie za 2019 rok zwiększonego przychodu (obrotu). Skutkowało to pojawieniem się zaległości zarówno w podatku PIT wspólników, jak i spółki (w VAT) w wysokości niemożliwej do zapłaty jednorazowo. Zarówno wspólnicy, jak i spółka w odrębnych wnioskach złożyli wnioski o rozłożenie na raty tych zaległości. W 2022 r., czyli w roku ujawnienia nieprawidłowości wspólnicy zawarli z małżonkami umowy o rozdzielności majątkowej.

Czy w tej sytuacji: - wydanie decyzji ratalnych dla wspólników oraz spółki może wpłynąć na termin do ewentualnego wydania decyzji ws. przeniesienia odpowiedzialności za te zaległości na małżonków w zw. z treścią art. 111 O.P. i na wspólników - art. 115 O.P. (w razie ziszczenia się warunków do przeniesienia odpowiedzialności)? Możliwe będzie dochodzenie zaległości podatkowej z majątku współmałżonków wspólników, pomimo zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej? Jak rozumieć treść przepisu art. 118 § 1 O.P.? Jak liczyć 5 lat od d końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa? Czy zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w PIT wspólnika spółki wpływa na termin do wydania decyzji w trybie art. 111 O.P. Literalna treść przepisu art. 118 § 1 na to nie wskazuje?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX