Czy w opisanej sytuacji Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może powołać się na art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych i odstąpić od spełnienia obowiązku informacyjnego wobec producentów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 25 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Produkcja materiału siewnego jest w Polsce uregulowana przepisami ustawy o nasiennictwie. Firmy nasienne, które są właścicielami odmian, w celu reprodukcji danej odmiany często posługują się podwykonawcami, podwykonawcy to natomiast najczęściej osoby fizyczne. Reprodukowany materiał siewny podlega ocenie (na wniosek składany do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa), która jest prowadzona, zgodnie z art. 43 ustawy o nasiennictwie, przez "urzędowych kwalifikatorów", którzy są pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu lub "akredytowanych kwalifikatorów", którzy są pracownikami firm nasiennych. Na wnioskach o dokonanie oceny (składanych do WIORiN przez firmy nasienne) znajdują się dane producentów (podwykonawców), czyli osób fizycznych, często również nadmiarowe, takie jak telefon, e-mail czy numer NIP. W praktyce, jeśli dana plantacja jest oceniana przez kwalifikatora akredytowanego, WIORiN nie ma w ogóle styczności z producentem wymienionym na złożonym wniosku i nie ma innej możliwości spełnienia obowiązku informacyjnego (wynikającego w tym przypadku z art. 14 RODO), jak poprzez wysłanie listu poleconego do producenta. Ze względu na znaczną ilość wniosków, wysyłanie listów jest problematyczne.

Czy Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa może w tym przypadku powołać się na art. 4 u.o.d.o. i odstąpić od spełnienia obowiązku informacyjnego wobec producentów? Czy dotyczy to również wniosków z nadmiarowymi danymi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX