Czy w opisanej sytuacji właściwą podstawą złożenia skargi na odmowę zwrotu nadpłaty są przepisy Ordynacji podatkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W obrocie prawnym pozostaje decyzja Dyr. UKS z 2015 r. (NSA oddalił skargę na decyzję Dyr. IS utrzymującą w mocy tę decyzję). W toku postępowania odwoławczego oraz sądowoadministracyjnego nie była w ogóle podnoszona, ani badana kwestia przedawnia zob. podatkowego określonego tą decyzją. Wskutek wszczętego post. egzekucyjnego, należności podatkowe zostały ściągnięte, jak i wpłacone dobrowolnie przez podatnika. Wskutek złożenia wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego (w zw. z zapadłą uchwałą 7 sędziów NSA) finalnie, postępowanie to zostało umorzone. NSA potwierdził zasadność argumentacji podatnika, że egzekucję wszczęto już po upływie terminu przedawnienia zob. podatkowego. W odpowiedzi na wniosek podatnika o zwrot pobranych środków z uwagi potwierdzenie przez NSA przedawnienia zob. podatkowego, NUS odmówił zwrotu tych środków. W zwykłym piśmie stwierdził, że – cytat: "nie jest możliwy zatem ich zwrot na podstawie czynności materialno-technicznej w sytuacji, kiedy decyzja ta została utrzymana w mocy w drodze kontroli administracyjnej i sądowej po upływie nominalnego terminu przedawnienia i pozostaje w obiegu prawnym". Według podatnika istnienie nadpłaty jest bezsporne, jaki jej wysokość powstała bowiem wskutek zapłaty przez podatnika podatku nienależnego (art. 73 § 1 pkt. 1 OP) i wynika wprost z ksiąg rachunkowych prowadzonych przez US. Nie zachodzą tu też sytuacje wymienione w art. 74a i art. 75 OP. Podatnik zamierza złożyć do sądu admin. skargę na działanie US związane z brakiem zwrotu tej nadpłaty. Stoi na stanowisku, że przepis art. 76 § 1 OP stanowi wystarczająca podstawę do uzyskania z urzędu (z mocy prawa) zwrotu takiej nadpłaty.

Czy w tej sytuacji właściwą podstawą prawną do złożenia tej skargi będzie art. 3 § 2 pkt. 8, czy jednak raczej art. 3 § 2 pkt. 4 ustawy o PPSA?

Wydaje się, że istnieje ryzyko, że sąd uzna, iż nie ma bezczynności organu, bo ten udzielił odpowiedzi, czyli wyjaśnił dlaczego (jego zdaniem) nie zwróci takiej nadpłaty.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX