Czy w opisanej sytuacji spółce przysługują odsetki od kwoty, którą urząd zamierza zwrócić jako nienależnie pobrany na poczet zaległości zwrot VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Naczelnik urzędu skarbowego na poczet odsetek od nieterminowych wpłat zaliczek podatku dochodowego od osób prawnych za 2022 rok, pomniejszył zwrot podatku VAT zadeklarowany w JPK za lipiec 2023 roku, o wartość naliczonych przez siebie odsetek od ww. zaliczek. Spółka wszczęła spór w tej sprawie twierdząc że odsetki naliczono w kwocie wyższej od należnej, a tym samym, zaniżono kwotę zwrotu podatku VAT za lipiec 2023. Naczelnik urzędu skarbowego przyznał spółce rację, a w konsekwencji tego zobowiązał się zwrócić kwotę nienależnie naliczonych odsetek, przy czym stoi na stanowisku iż pomimo tego że w ustawowym terminie dokonał zwrotu VAT w kwocie niższej od należnej (bo pomniejszonej o wartość zawyżonych odsetek, które w efekcie miał zwrócić), to z tytułu zwrotu VAT po terminie, Spółce nienależne są odsetki za zwłokę. Jako podstawę takiego twierdzenia wskazał-nie powołując się jednak na żadne przepisy, że,,w chwili zaliczenia VAT na CIT zwrot nadwyżki naliczonego podatku VAT przestał być związany z podatkiem VAT".

Czy w takiej sytuacji spółce przysługują odsetki od kwoty, którą urząd zamierza zwrócić jako nienależnie pobrany na poczet zaległości zwrot VAT? Jeśli tak to na bazie jakich przepisów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX