Czy w opisanej sytuacji organ celno-skarbowy miał prawo utajnić przed kontrolowanym dane wzywanych na przesłuchanie świadków do momentu ich przesłuchania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 27 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ celno-skarbowy prowadzący kontrolę skarbową wezwał na przesłuchanie kilku świadków o fakcie tym powiadamiając kontrolowanego. W aktach sprawy utajniono jednak dane identyfikujące te osoby. W tej sytuacji kontrolujący, de facto nie ma możliwości merytorycznego przygotowania się do przesłuchania. Prowadzona kontrola objęła czynnościami weryfikacyjnymi kilkanaście podmiotów. Kontrolowany działając poprzez ustanowionego pełnomocnika, w szczególności pozbawiony będzie możliwości zadawania tym świadkom istotnych merytorycznie pytań, albowiem nie ma on szczegółowej wiedzy na temat przebiegu wielu zdarzeń gospodarczych. Wiedzę tę ma przedsiębiorca, ale z oczywistych powodów nie jest w stanie przekazać pełnomocnikowi przed przesłuchaniami istotnych informacji dotyczących zdarzeń z udziałem przesłuchiwanych świadków, albowiem ich personalia nie są znane. W rozmowie w siedzibie organu, jego pracownik przyznał otwarcie, że personalia zostały utajnione, by uniemożliwić kontakty kontrolowanego z tymi świadkami. Organ zakłada więc otwarcie, że kontrolowany, jeśli tylko wystąpi taka możliwość, będzie łamał prawo poprzez nakłanianie świadków do składania korzystnych dla niego zeznań, być może nawet składania fałszywych zeznań.

Czy takie zachowanie organu jest dopuszczalne? Czy kontrolowany ma prawo domagać się ujawnienia tych danych, a w razie ich ujawnienia przesunięcia terminu przesłuchania? Czy w opisanej wyżej sytuacji organ celno-skarbowy w ogóle miał prawo utajnić przed kontrolowanym dane wzywanych na przesłuchanie świadków do momentu ich przesłuchania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX