Czy w opisanej sytuacji należy zmienić decyzję nakazującą likwidację zbiornika infiltracyjno-retencyjnego, do którego były odprowadzane ścieki przemysłowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Skowysz Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2016 r.

PYTANIE

Zakład odprowadzał ścieki przemysłowe z myjni samochodowej do zbiornika infiltracyjno-retencyjnego (do ziemi) na podstawie pozwolenia wodnoprawnego z 2005 r. Obecnie, po złożeniu przez zakład nowego wniosku, starosta stwierdził wygaśnięcie starego pozwolenia wodnoprawnego i jednocześnie w decyzji orzekł o konieczności likwidacji ww. zbiornika. Odmówiono zakładowi wydania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ww. ścieków przemysłowych do ziemi. Decyzje stały się prawomocne. Po kilku miesiącach zakład wystąpił z wnioskiem o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych z myjni do zbiornika bezodpływowego szczelnego. Wskazano ten sam ww. zbiornik, którego likwidację starosta nakazał. Dodano jedynie, że zakład zamierza ten zbiornik przebudować tak, by "stał się szczelny".

Jak powinien postąpić starosta, by w granicach prawa pomóc zakładowi w ww. sprawie?

Czy przed uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków zakład powinien już posiadać przebudowany zbiornik (warunki zabudowy, zgłoszenie lub pozwolenie na budowę)?

Czy decyzję nakazującą likwidację można zmienić na podstawie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.Kiedy powinno to nastąpić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX