Czy w opisanej sytuacji należy prowadzić rejestr przeładowywanych odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 13 kwietnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma X, odbierając odpady z gminy korzysta z usługi przeładunku zmieszanych odpadów komunalnych firmy Y, na terenie bazy tej firmy. Podczas kontroli firmy Y WIOŚ zarzucił jej, że nie prowadzi rejestru odpadów przeładowywanych dla firmy X. Wskazał, że powyższe naruszenie zostanie zlikwidowane, jeżeli firma X przekaże odpady firmie Y, dojdzie do przeładunku, a następnie firma Y przekaże z powrotem odpady firmie X.

Po pierwsze, czy firma Y musi prowadzić ewidencje przeładowywanych od razu odpadów?

Według nas nie staje się ona posiadaczem odpadów ze względu na fakt, że nie spełnia przesłanek posiadacza odpadu. W związku z faktem, że ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o. - nie definiuje posiadania należy posiłkować się ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, w której jedną z przesłanek jest "wola", aby doszło do posiadania, co w tym wypadku nie ma miejsca, gdyż wola posiadania jest po stronie X, a nie ma jej po stronie Y.

Po drugie, czy sytuacja zaproponowana przez WIOŚ jest zgodna z prawem?

W powyższym stanie faktycznym chodzi o odpad komunalny zmieszany, który nie jest dopuszczony do zbierania przez ustawę, a jedynie do magazynowania przed przetworzeniem.

Jak należałoby w tym przypadku wpisać firmę Y na karcie przekazania odpadu - jako zbierający lub magazynujący?

Po trzecie, czy firma Y, która jedynie przeładowuje odpady dla firmy X, na terenie bazy magazynowo - transportowej Y, ze śmieciarek firmy X na ruchomą podłogę firmy X bez faktycznego zbierania lub magazynowania (robi to od razu) staje się posiadaczem odpadu w świetle prawa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX