Czy w opisanej sytuacji można wydać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do ziemi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Skowysz Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 8 grudnia 2015 r.

PYTANIE

Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej oraz szczególne korzystanie z wód: wprowadzanie wód opadowych i drenażowych do ziemi - rowu. Wody opadowe lub roztopowe pochodzą z wierzchowiny i skarp zrekultywowanej kwatery składowiska, jak również z istniejącej kwatery skarp składowiska i wprowadzane są powierzchniowo do rowu ziemnego, znajdującego się wzdłuż kwater składowiska, a następnie odprowadzane są do rowu melioracji szczegółowej A1, bez ich podczyszczania.

Wody drenażowe wprowadzane są z drenażu podfoliowego do zbiornika retencyjnego szczelnego do wysokości 1,35 (zbiornik ten pełni funkcję odstojnika), następnie odprowadzane są do rowu melioracji szczegółowej A1. Nadmienić należy, iż wykonywane są kwartalnie badania wód drenażowych i wód podziemnych w 4 piezometrach.

Czy w zaistniałej sytuacji można wydać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do ziemi, skoro nie ma kanalizacji a ww. wody odprowadzane są powierzchniowo?

Czy wody opadowe lub roztopowe pochodzące z ww. powierzchni można zakwalifikować jako wody opadowe lub roztopowe i wprowadzać do ziemi?

Czy w pozwoleniu wodnoprawnym można nałożyć obowiązek badania wód z długotrwałego odwodnienia, zgodnie z Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego- dalej r.w.ś.w.z.?

Czy wskaźniki zanieczyszczeń mają być tożsame z wymienionymi w § 21 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów?

Czy wody z długotrwałego odwodnienia powinny być podczyszczane przed wprowadzeniem do ziemi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX