Czy w opisanej sytuacji konieczne jest uzyskanie nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się m.in. przedsięwzięcia niezwiązane z przebudową, rozbudową lub montażem realizowanego lub zrealizowanego przedsięwzięcia, powodujące potrzebę zmiany uwarunkowań określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przywołany przepis stosuje się, jeżeli nie mają zastosowania wskazane w ustawie z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 283) - dalej u.o.o.ś., wyłączenia. Dla planowanego przedsięwzięcia została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Po wydaniu decyzji okazało się, że rzeczywistości będą wytwarzane częściowo inne rodzaje oraz ilości odpadów oraz będą emitowane do powietrza inne związki chemiczne (w porównaniu z tymi uwzględnionymi we wniosku oraz w wydanej decyzji). Rozbieżności nie są spowodowane zaistnieniem przesłanek wyłączających, które wskazuje u.o.o.ś. Rozbieżności wynikają z niepełnych lub nieprawidłowych informacji, na których opierali się autorzy wniosku.

Czy w świetle przywołanego przepisu, należy uznać, że mamy do czynienia z nowym przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko?

Czy w opisanej sytuacji konieczne jest uzyskanie nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Czy "zmianę uwarunkowań", o której mowa w przepisie, należy utożsamiać ze "zmianą treści" tych zapisów w wydanej decyzji, które odnoszą się do przedsięwzięcia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX